10 найчастіших міфів стосовно опалення за допомогою теплових насосів повітря-вода

1. Кажуть, що тепловий насос повітря-вода:
•    Не може обігріти особняк
•    Має лише малу потужність, може опалювати приміщення лише коли тепло
•    Може використовуватися лише як додаткове джерело тепла
•    Підходить лише для будинку з низькими енергозатратами
•    Знайомі купили собі такий насос і все рівно мерзнуть

Йдеться про досить розповсюджену точку зору, що засновується на невірній інформованості або негативному досвіді друзів і таке інше. Звичайно, тепловий насос може обігріти об'єкт будь-якої величини, якщо правильно обрати його потужність. Існують версії потужністю на кількасот кВт, які опалюють школи, лікарні, великі торгівельні та адміністративні центри і т.д. Однак в системі повітря-вода ми повинні завжди зважати на додаткове (бівалентне) джерело, яке доповнює потужність теплового насосу при низьких температурах повітря. Якщо пропонується правильна потужність насосу по відношенню до теплових втрат будівлі, бівалентне джерело почне підключатись при температурах приблизно від -4 до -9 °С. Вже при температурі -20 усе навантаження по опаленню буде нести бівалентне джерело, а тепловий насос виключиться з огляду на високе навантаження компресора і малий фактор обігріву.
При виборі потужності теплового насосу завжди необхідно мати правильно розраховані спеціалістом теплові втрати, по відношенню до яких необхідно обрати потужність. Одночасно необхідно, щоб спеціаліст оцінив систему опалення на предмет того чи зможе вона поставити достатньо тепла для опалення і при температурному градієнті, що відповідає можливостям теплового насосу, тобто, зазвичай 55/45°С.


2. Тепловий насос повітря-вода
•    Підходить лише для підлогового опалення або для комбінації - підлогове опалення та радіатори

Тепловий насос - це обладнання, ефективність якого (фактор обігріву) досить сильно залежить від різниці між первинним джерелом тепла (зовнішнього повітря) та температурою вторинного контуру (води в системі опалення в об'єкта). Тому діє правило, що найкращих результатів може досягти тепловий насос з системою опалення великої площі, тобто з підлоговим чи настінним опаленням, де температура нижча ніж в радіаторах. Не дивлячись на це, велика кількість підключень виконується саме за допомогою радіаторів, які в нас доступніші та часто вживані. Тим не менш, бажано, щоб площа радіаторів була щонайбільша і щоб це дозволило експлуатацію з найнижчим температурним градієнтом. Якщо можливо, ми віддаємо перевагу підлоговому опаленню. І навпаки, часто використовувана комбінація підлогового опалення та системи радіаторів з точки зору фактору обігріву поводить себе так само, як чисто радіаторна система, тому що тепловий насос подає на радіатори воду вищої температури, а підлоговий контур виконує функцію змішування.


3. Підлогове опалення
•    мало опалює, має низьку потужність
•    піднімає пилюку в приміщенні
•    шкідливе для ніг
•    підходить лише в комбінації з підлоговим покриттям

Все навпаки. Завдяки великій площі система підлогового опалення здатна обігріти об'єкт найефективніше, при цьому при відносно нижчій температурі, на відміну від радіаторів, повітря не циркулює в приміщенні, не піднімається пил, повітря не висушується, а температура в приміщенні найрівномірніше розподілена. Жодні негативні впливи на здоров'я не були підтверджені з огляду на низькі температури поверхні підлоги, які зазвичай, не перевищують 28 °С. Навпаки, вищеописані властивості вказують на суттєві позитивні моменти. Підлогове опалення можна реалізувати в комбінації з підлоговим покриттям, PVC, плаваючою ламінованою підлогою та звичайними типами килимів (без довгого ворсу). Але необхідно відмовитися від дерев'яної підлоги та паркету.


4. Нагрів гарячої води
•    невигідний за допомогою теплового насосу
•    нагрівати воду тепловим насосом можна лише під час сезону, протягом всього року не можна
•    тепловий насос може тільки підігріти воду
•    не можна нагрівати воду і водночас охолоджувати

Міф про те, що нагрів гарячої води (ГВ) за допомогою теплового насосу є беззмістовний, поширюють деколи і ті постачальники ТН, продукція яких не має такої функції. Звичайно, що це неправда. Навпаки, якщо ми вже купили за немалі кошти тепловий насос, є великою помилкою не використовувати повністю всі його можливості і не нагрівати ним ГВ, оскільки економія порівняно зі звичайним обігрівом за допомогою бойлеру для звичайної сім'ї з чотирьох осіб є досить істотною. Завдяки цьому можна зменшити період окупності інвестицій для ТН. Важливо нагрівати ГВ за допомогою теплового насосу протягом всього року, оскільки в літній період ТН повітря-вода має найвищий фактор обігріву і нагрів гарячої води (можливо і басейну) є високоефективним. Неправда і те, що тепловий насос може лише підігріти воду. Навпаки, сьогодні вже, зазвичай, використовується таке підключення до системи, яке забезпечує повний нагрів до температури біля 60 °С. Деякі теплові насоси дозволяють нагрівати ГВ і в режимі охолодження.


5. Потужність теплового насосу
•    покриває на 70% теплові втрати будинку

Ця думка на сьогоднішній момент є вже застарілою і часто насоси типу земля-вода або вода-вода пропонуються для 100% покриття теплових втрат об'єкту. В типу повітря-вода ситуація складніша, оскільки завжди йде мова про бівалентну систему (з додатковим джерелом тепла). Однак, враховуючи ріст цін на енергоносії, інвестори охочіше купляють насоси з більшою потужністю по відношенню до теплових втрат об'єкту, що їм забезпечує збільшення частки енергії, поставленої власним тепловим насосом, за рахунок бівалентного джерела і тим самим, зниження робочих витрат.


6. Тепловий насос повітря-вода
•    створює шум і заважатиме мені і моїм сусідам

Ще декілька років назад великий рівень шуму, створюваного зовнішніми елементами теплових насосів повітря-вода, був найголовнішою перешкодою при їх реалізації. Частини насосів часто містили не лише вентилятор, але й поршневий компресор, який не підходив для зовнішнього використання і створював сильний шум і вібрацію. Поява та використання сучасних компресорів та ультра тихих вентиляторів з аеродинамічними лопастями, стала справжньою революцією і насоси передових виробників стали дуже тихими і підходять для густозаселених районів.


7. Новинка: передовий тепловий насос повітря-вода
•    дає 100 % потужності до температури -15 °С

Немає жодних сумнівів у тому, що розробки в області теплових насосів повітря-вода постійно удосконалюються. Вони спрямовані, головним чином, на компресори, від технічної довершеності яких залежить значення фактора обігріву (СОР) теплового насосу. Деякі виробники, які оснащують свою продукцію сучасними інверторними компресорами з газовим регулюванням потужності за допомогою перетворювача частоти, застосовують маркетинговий хід для створення враження, що їх продукт випереджає своїх конкурентів, і його потужність не залежить від температури навколишнього повітря, вказуючи, що 100% потужності може бути використано, наприклад, при температурі від + 7 °С до-15 °С. Насправді, закони фізики діють всюди однаково і передові компресори від найякісніших світових виробників дуже подібні як з точки зору конструкції, так і щодо робочих параметрів. Суть цього ходу полягає у тому, що якщо потужність обладнання, наприклад, за умов A7/W35, позначити як середню границю при частоті 50 (Гц), а при умовах А15/W35 - як верхню границю (90Гц), то при такій інтерпретації маємо постійну потужність (але не споживану потужність і фактор обігріву, які значно змінюються). Якщо спостерігати за кривою потужності при стабільних оборотах компресору, побачимо таку саму їх залежність від температури повітря, як і в інших виробав і жодної суттєвої різниці не буде.


8. Тепловий насос повітря-вода
•    часто виключається і включається, внаслідок чого ламається
•    акумулюючий бак має бути максимально великим

Для того, щоб обмежити кількість пусків теплового насосу, системи опалення оснащуються акумулюючим баком (резервуаром) в системі опалення, який збільшує об'єм води оптимально в 15-20 разів порівняно з потужністю теплового насосу (об'єм в літрах, потужність кВт при A7/W35). Завдяки цьому, на початку і в кінці опалювального сезону, коли тепловий насос працює з найбільшою потужністю, вироблена теплова енергія може зберігатися у воді системи опалення в баку (резервуарі) і кількість циклів значно зменшується. Зі збільшенням об'єму резервуару (більше від оптимального розміру) кількість пусків далі зменшується, але, з іншої сторони, ростуть теплові втрати від самого резервуара (навіть при сучасних якісних ізоляціях), і звичайно інвестиції для його придбання. Тому потрібно дотримуватися рекомендацій спеціалістів щодо розмірів баку (резервуару). Крім того, сучасні компресори значно краще витримують пуск, ніж їх попередники - поршневі компресори. Також сьогодні пропонуються сучасні насоси інверторного типу, які можуть за потреби зменшувати свою потужність і більшість з них не потребує аккумулюючого баку (резервуару).


9. Опалюємо за допомогою теплового насосу повітря-вода
    і не потребуємо еквітермну регуляцію, вона зайва

Еквітермна регуляція забезпечує регулювання температури в системі опалення відповідно до температури навколишнього повітря. При падінні зовнішньої температури, регуляція підвищує температуру води в системі опалення і потужність, необхідну для опалювання об'єкту. Еквітермне управління сьогодні вже є частиною, наприклад, сучасних газових котлів, котлів на біомасі і т.д. В теплових насосах типу повітря-вода використання якісної еквітермної регуляції має вирішальне значення. Регуляція дозволяє за усіх умов працювати з найменшою температурною різницею між первинним та вторинним контурами (зовнішнім повітрям та водою в системі опалення), чим досягається найвищий фактор обігріву та висока ефективність ТН. Якщо відмовитися від еквітермної регуляції і використовувати однакову температуру води в системі опалення (як, наприклад, при опаленні електричним котлом), то рахунки за опалення збільшаться на декілька десятків процентів.


10. Розташування зовнішнього елементу ТН
•    у мене великий підвал, я можу поставити його там
•    повинен розташовуватися на південній стороні будинку

Уявлення, що тепловий насос або його зовнішній елемент (випарник та вентилятор) повинні розміщуватися в закритому приміщенні, наприклад, підвал, гараж, не зовсім дивне і засновується на факті, що "там тепліше, ніж на вулиці" і тепловий насос працюватиме з більшим фактором обігріву. Ця думка виникла через неможливість уявити собі реальну кількість охолоджуючої енергії. При потужності опалення 10 кВт елемент охолоджує за 1 годину З 500 куб. м повітря приблизно на 5 °С. Йдеться про кількість повітря, маса якого становить приблизно 4 500 кг і яким можна заповнити куб з гранню більше 15 м. Будь-яке закрите приміщення через декілька годин перетворилося б на королівство льоду. Навпаки, випарник повинен розташовуватися в максимально відкритому приміщенні з вільним доступом повітря і таким чином, щоб уникнути створення мертвих зон, в яких могло б затримуватися охолоджене повітря. Не слід розміщувати зовнішній елемент насосу на південній стороні будинку, оскільки сонячне світло лише незначною мірою впливає на температуру повітря і вона практично однакова на сонці і в тіні. Випарник теплового насосу і сонячний колектор - це дві абсолютно різні речі.